John Flanagan nie zwalnia – to już 15 tom cyklu Zwiadowcy

Zwiadowcy to cykl Johna Flanagana, australijskiego pisarza, który został zapoczątkowany w 2004 roku. Od tamtej pory na naszym rynku pojawiło się już kilkanaście części cyklu. Do księgarń trafia właśnie najnowsza z nich – Zwiadowcy 15 (https://www.taniaksiazka.pl/ksiazka/zwiadowcy-ksiega-15-zaginiony-ksiaze-john-flanagan). To seria fantasy kierowana do młodszych czytelników. Autor tworzy w niej fikcyjny, alternatywny świat, odrobinę podobny do naszego średniowiecza, choć z wieloma oryginalnymi, nowymi elementami. Głównym bohaterem jest Will. Chłopak jest sierotą i nie ma przed sobą żadnej przyszłości. Zostaje czeladnikiem jednego ze zwiadowców – dziwnego, ponurego i tajemniczego Halta. 

Czym jest Korpus Zwiadowców?

Korpus Zwiadowców, dla którego pracują Halt i Will to ugrupowanie zajmujące się sprawnym odbieraniem i dostarczaniem ważnych informacji dla królestwa. To właśnie ta enigmatyczna grupa dba o to, aby w państwie zachowane zostały rządy prawa i porządku. W trakcie kolejnych przygód Will poznaje swoich przyszłych towarzyszy, których historie poznamy w kolejnych tomach serii. Cykl Zwiadowcy obecnie uważany jest za jeden z najpopularniejszych w kategorii fantasy dla młodzieży. Z czym przyjdzie się zmierzyć bohaterom w tomie piętnastym? Najnowsza część nosi tytuł Zaginiony książę. Will jest już dorosłym zwiadowcą, pod jego opieką znajduje się Maddie, dziewczyna, która marzy o zwiadowczej karierze. Dwójka wyrusza za morze w poszukiwaniu tego, którego nikt nie może znaleźć.

Kolejna tajemnica

Syn króla Gallii został porwany. Duncan postanawia pomóc Phillipowi i wysłać zwiadowców na poszukiwania. Po krótkich poszukiwaniach idealnych kandydatów okazuje się, że Maddie i Will wręcz perfekcyjne nadają się do tej misji. Przygoda okazuje się jednak o wiele bardziej niebezpieczna, niż mogłaby się wydawać. Droga do celu przepełniona jest szpiegami, podejrzanymi osobnikami i masą bandytów. Zwiadowcy 15 to wciąż dobry kawałek literatury fantasy. Sporo czytelników sięga po kolejne części serii z czystego sentymentu, jednak trzeba przyznać, że Flanagan pisze dobrze i zajmująco. Jego historie trzymają w napięciu, a bohaterowie stają się odbiorcom bliscy. Jak na powieść dedykowaną młodszym odbiorcom, sporo tu politycznych intryg, zasadzek, gier słownych, dyplomatycznych roszad. Przy tym autor szczegółowo opisuje różnorodne potyczki fizyczne i zbiorowe walki. Bez dwóch zdań jedną z podstawowych zalet cyklu jest jego dynamika i treściwość. Brak tu zbędnych opisów i zwolnień fabuły. Akcja gna do przodu, choć pozwala też bohaterom na szybkie złapanie drugiego oddechu.

Szkoła autorstwa Racool_studio - pl.freepik.com